Саймън Йейтс спечели колоездачната Обиколка на Италия

Саймън Йейтс спечели колоездачната Обиколка на Италия за 2025 година.

В равнинния 21-и етап около Рим британецът узакони с втората си победа в Тура и първа в Джирото.

32-годишният състезател на Висма-Лийз грабна розовата фланелка на лидера в предпоследния етап до Сестриере в събота, изтривайки преднината на тогавашния лидер Исак дел Торо и втория Ричард Карапас на височината Коле деле Финестре.

Йейтс започна почти парадния етап в неделя, спечелен от Олав Коой (Нидерландия), с преднина от три минути и 56 секунди пред Дел Торо.

В края на етапа разликата му пред преследвача и лидер до вчера Дел Торо остана същата така и добави титлата от Джирото днес към тази от Вуелтата на Испания, спечелена през 2018 година.

Неделният етап беше забележителен и със спирането на колоната, за да се срещне с папа Лъв XIV във Ватикана. Времето на шампиона днес е 79:18.42 часа, а третото място е за Ричард Капарас от Колумбия, останал на 4:43 от победителя.

Времето на Коой беше 3 часа, 12 минути и 19 секунди, а успехът му – втори в тазгодишното издание на Джиро д’Италия, дойде с финален спринт. Второто място е за Кейдън Гроувс (Австралия), а третото за представителя на домакините Матео Москети. Той изпревари Мадс Педерсен от Дания, един от най-добрите спринтьори в колоезденето в момента. Всички те, както и останалите от основната група завършиха с времето на победителя Коой.

Първи в класацията при спринтьорите остана Педерсен с 277 точки, а титлата при катерачите стана притежание на Лоренцо Фортунато от отбора на Астана с 355.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *