Десетима щангисти ще представят България на световното в Бахрейн

Карлос Насар Снимка: Фейсбук/Bulgaria Weightlifting

Десетима щангисти ще представят националния отбор на България на предстоящото от 4 до 14 декември световно първенство по вдигане на тежести в Бахрейн. Това съобщиха от Българската федерация по вдигане на тежести на пресконференция.

В Манама България ще участва с три състезателки при жените – Надежда Мей-Нгуен до 49 килограм, Галя Шатова до 64 килограма и Джесика Иванова в категория над 87 килограма, както и от седмина мъже – Ангел Русев до 55 килограма, Дениз Данев и Джан Зарков до 61 килограма, Валентин Генчев до 67 килограма, Диан Пампорджиев до 73 килограма, Карлос Насар до 89 килограма и Васил Маринов до 109 килограма.

Разбира се, най-големи надежди за добро представяне в националния отбор възлагат на олимпийския шампион от Париж Карлос Насар, но при ситуацията, в която се намира федерацията и факта, че всеки от състезателите води самостоятелна подготовка, всяко класиране ще се приеме за успех, заяви новоизбраният президент на Българската федерация по вдигане на тежести (БФВТ) Стефан Ботев. Новият национален селекционер Янко Георгиев обяви, че ще започне работа с тима след Нова година, така че де факто функциите на старши треньор в Бахрейн ще бъдат поети от Пламен Братойчев. Той обаче самият посочи, че няма яснота как точно върви подготовката на отделните състезатели.

„Всеки един от състезателите се готви с личния си треньор. Ангел Русев и Дениз Данев са във Варна и тренират в комплекса „Спортпалас“, Валентин Генчев е в Стара Загора, там се подготвя, но днес го чакам да дойде при мен в Сливен. Аз ще пътувам с него за състезанието. За Васил Маринов не знам нищо – нито къде е, нито какво прави. За Карлос всички знаете – той си води сериозна подготовка. Участва в Бундеслигата и там е задължен да постига нормални резултати. Той в момента има даже повече от нормални резултати, което от една страна е добре, но от друга – трябва да се внимава. Той ще пътува с Марин Милашки. За жените не съм запознат какво е положението, но там личните треньори имат спусната програма какво да работят“, обясни Братойчев.

Янко Георгиев допълни, че се надява през следващата година да настъпи така очакваното обединение в националния отбор и да започне да се води централизирана подготовка.

„Моята идея е точно такава и смятам да проведа разговори с водещите ни състезатели – говоря за Карлос, за Божидар Андреев, въпреки че сутринта говорих с Братойчев и от него разбрах, че той не е много съгласен да се върне. Но ми предстоят разговори с него и с другите момчета. Надявам се да се уточнят разногласията, които ги има, за да се събере отборът и да се почне една нормална подготовка. Всичко е свързано с тези финансови проблеми и се надявам те да се изчистят. Осигурят ли се нормални условия, да могат да се провеждат лагери преди състезанията, нещата ще вървят“, каза Георгиев.

Осигуряването на тези условия обаче засега остава неясно.

Стефан Ботев посочи, че все още няма предоставени данни от предишното ръководство на БФВТ колко точно са задълженията. Той изрази надежда, че повече яснота ще има до края на тази седмица или най-късно през следващата, когато му предстои среща с частен съдебен изпълнител заради процедурата по несъстоятелност, в която се намира федерацията.

„В петък ЧСИ ще обяви точно какви суми имаме задължения. По закон НАП трябва да получи първо дължимата сума. В сметката на федерацията има останали около 150 000 лева и вероятно всички те ще отидат за покриване на това задължение, но това ще го разберем утре. В момента мога да говоря само със суми около, но с нищо конкретно. В следващата седмица трябва да получим и финансовите документи от старото ръководство. Има много неправомерно изхарчени суми, но според мен този финансов батак е от поне 10 години и той става все по-голям. Мисля, че е време да спрем с него, за да може да оздравее тази федерация и да започнем да работим, както трябва. Мисля, че мога да се справя с тази ситуация, имам зад гърба стабилен екип. Може би в бъдеще ще ми трябва и още помощ, но аз съм оптимист. Трябва да го направим, защото в момента името на нашата федерация е ту хубаво, ту лошо. Не трябва да се позволя треньорите и състезателите да работят за без пари. Мисля, че през декември ще имаме яснота накъде ще тръгнем“, заяви Ботев.

Той каза, че се надява да успее да разсрочи част от наложащите плащания, тъй като при фалит на федерацията фирмите, които имат да получават средства, няма да вземат нищо.

„Към един от кредиторите имаме задължения от около 135 хиляди лева, които вече с лихвите са станали около 190 хиляди. Трябва първо да изчистим това с кредиторите и да се споразумеем с тях. Ако съдът ни обяви във фалит, всички губят. С Министерството на младежта и спорта имаме много добър диалог. Дължим и на тях пари, но сме се разбрали да ги върнем, чак когато се уточни ситуацията с НАП и с другите кредитори. До края на година, какъвто е срокът на самото министерство, всички, които имат да получават премии за представянето на техните състезатели, ще си получат парите. В това отношение проблем няма, въпреки създалия се според мен излишен шум в медиите“, допълни шефът на БФВТ.

Ботев каза още, че за новата година е заложена финансова рамка от около 2 милиона лева, която ще бъде достатъчна. за да покрие всички предвидени разходи на федерацията и да осигури нормалната подготовка на състезателите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.