Треньорът на биатлонистите ни Роберт Кабуков: Три българки имат шанс за класирания в топ 10

Руснакът Роберт Кабуков беше избран за старши треньор на националния отбор по биатлон през новия сезон. Той е роден в Сиктивкар (Русия), но от четвърт век живее в Германия и е работил с националните отбори на Русия, Беларус, Украйна, Казахстан, както и с германски клубни тимове.

Кабуков провежда тренировъчната програма с българските национали под ръководството на знаменития германски треньор Волфганг Пихлер, който от своя страна е привлечен за консултант на федерацията и участва с експертиза в целия процес.

Дни преди стартиращия тази събота нов сезон за Световната купа, старши треньорът Роберт Кабуков даде интервю за сайта на федерацията.

Колко време ви отне да се адаптирате към отбора и състезателите, лесно ли се сработихте помежду си?

Адаптацията мина изненадващо бързо. В началния етап имаше неразбирателство с двама състезатели и дори се наложи да се вземат дисциплинарни мерки. Но сега всичко това е в миналото. Такива проблеми се случват във всеки отбор и българският отбор по биатлон не направи изключение.

Какво успяхте да подобрите и надградите от миналия сезон?

Предстоящият сезон ще покаже това.

Какви са шансовете мъжете да си върнат четирите квоти?

Това е една от основните задачи пред треньорския щаб. И разбира се, имаме шансове.

Смятате ли, че някоя от нашите дами може да постигне топ 10 този сезон?

Три от нашите биатлонистки могат да успеят да влязат в челната десетка в индивидуалните състезания. Основното е самият спортист да вярва в това на подсъзнателно ниво и да се стреми към това.

Какви са целите на мъжкия и женския отбор през този сезон?

Основните цели и задачи за този сезон са успешно представяне през целия сезон и получаване на пълни олимпийски квоти.

Как ще се отрази новото правило за стартовите групи в спринта и на индивидуалните дисциплини на нашите отбори?

Ще можем да анализираме това едва след края на състезателния сезон.

Мислите ли, че имаме добри шансове за пълни отбори на Олимпиадата в Милано Кортина 2026 година?

Има шанс и ние работим върху него.

Какво мислите за норвежката доминация и как се отразява в този спорт, дали е плюс или минус за биатлона?

Доминацията на Норвегия в биатлона има както положителен, така и отрицателен аспект. Положително: световният лидер в определени спортове винаги е ориентир и пример за останалите национални отбори. Отрицателно: това може значително да намали интереса на зрителите и феновете към този спорт, както и броя на гледанията на състезания, което ще доведе до напускане на ключови спонсори от биатлона. Международната федерация винаги трябва да намира баланс по този въпрос.

Кои са основните предизвикателства, пред които са изправени българските спортисти в биатлона?

След завършване на тренировъчния лагер българските биатлонисти се прибират у дома за самостоятелна подготовка. През това време треньорският щаб изготвя тренировъчен план. Но не всички спортисти имат местните условия, за да изпълнят напълно задачата. Основният проблем може да се нарече липсата на стрелбища и писти за ролкови ски от категории „А” и „В” в страната.

Каква е стратегията Ви за подобряване на стрелковата точност на състезателите?

Първо, повишаване на точността и стабилността при стрелбата и след това преминаване към увеличаване на скоростта на стрелба.

Какви ресурси и подкрепа са необходими за подобряване на условията за тренировки в България?

Голяма финансова подкрепа от държавата, федерацията и спонсори плюс спортни съоръжения, отговарящи на международните стандарти. И още: програми за обучение и подкрепа на млади специалисти, които работят с деца, закупуване на бягаща пътека (биатлон и ски бягане) за спортна база на Белмекен и медицински център “Дианабад” в София.

Работите ли върху психическата подготовка на състезателите за справяне с напрежението по време на състезания?

Състезанията все още не са започнали, но определено ще работим върху това.

Има ли промени в тренировъчния процес или в използваната техника през последната година?

Дойдох в отбора със собствен опит и подход към тренировъчния процес и, разбира се, имаше промени. На първо място се увеличи броят и продължителността на тренировките и броят на силовите тренировки, но няма да разкривам нашите професионални тайни. В заключение искам да пожелая на състезателите здраве и успешен сезон, да благодаря на президента на федерацията и на Управителния съвет, на целия екип на отбора за помощта и подкрепата в работата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.