Макс Верстапен триумфира в Гран при на Япония

Макс Верстапен спечели състезанието за Гран при на Япония, 16-ти кръг за сезона във Формула 1. Пилотът на „Ред бул“ не остави никакъв шанс на съперниците си, за да триумфира на пистата „Сузука“.

Той потегли от полпозишън и нито за момент нямаше проблеми да задържа първата си позиция. Той направи и най-бързата обиколка в състезанието.

Световният шампион завърши с близо 20 секунди пред втория Ландо Норис с „Макларън“. На подиума се качи и вторият пилот на „Макларън“ Оскар Пиастри.

Победата е 13-та за Верстапен през 2023 г. и 48-ма в неговата кариера. Нидерландецът е близо до четвъртия във вечната ранглиста по победи Ален Прост (51). Останалите пред него са Себастиан Фетел (53), Михаел Шумахер (91) и Люис Хамилтън (103).

Успехът на „Сузука“ доближи Верстапен и до трета световна титла. Той води със 177 точки пред втория Серхио Перес преди последните шест състезания. Верстапен ще може да си гарантира титлата още в следващия старт за Гран при на Катар, когато на 7 октомври има спринтово състезание, а ден по-късно традиционно.

Освен това „Ред бул“ спечели предсрочно и титлата при конструкторите. Тя е втора поредна за тима, както и общо шеста в историята му. Тимът е с 623 точки, а вторият „Мерцедес“ има само 305 т.

Това се случи, независимо че Перес не взе точки.

Състезанието започна хаотично с катастрофа още на старт-финалната права. Това наложи излизане на кола за сигурността, но водещите пилоти не бяха засегнати. Единствено Люис Хамилтън и Перес се оплакаха от проблеми.

След рестарта Верстапен започна да се откъсва и до края само увеличаваше аванса си.

На финала зад първите трима се наредиха Шарл Льоклер с „Ферари“, Хамилтън, Карлос Сайнц, Джордж Ръсел, Фернандо Алонсо, Пиер Гасли и Естебан Окон.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *