България се класира на полуфинал в турнира IHF/EHF Trophy

Мъжкият ни национален отбор се класира на полуфиналите в турнира IHF/EHF Trophy, който се провежда в грузинската столица Тбилиси. След неуспешния старт и загубата с 23:29 от Кипър, днес селекцията на треньора Чавдар Чернев разгроми състава на Андора, с което си осигури второто място в група „А“ и участие на полуфиналите.

С два гола на Кристиян Василев и три на Светлин Димитров националите ни дръпнаха с 5:0 още в първите 9 минути на срещата, което принуди наставника на Андора Давид Кардона да поиска прекъсване. След него иберийците реализираха първото си попадение в срещата – от 7 метрово наказателно хвърляне. Моментно отпускане в средата на полувремето доведе до съкращаване на разликата (8:6). След това обаче националите ни отново поеха пълен контрол над играта и със серия от 8:2 в минутите до почивката си осигуриха комфортен аванс – 16:8.

Надмощието на България продължи и през втората част. Сериозната разлика позволи на Чавдар Чернев да даде почивка на крилото на елитния френски „Шартр“ – Светлин Димитров и да завърти в игра всички състезатели. С изключение на двамата вратари – Ивайло Костов и Емил Иванов, всеки един от българския състав успя да се разпише във вратата на съперника. Най-резултатен беше Кристиян Василев, реализирал 9 гола в срещата. Светлин Димитров наниза 7 попадения в минутите, в които беше на терена и заслужи наградата за играч на мача. По 5 гола добавиха Преслав Станчев и Димитър Грозев.

В битка за място на финала България ще се изправи срещу победителя в турнира IHF Emerging Nations Championship от 2019-та и домакин на надпреварата – Грузия. Грузинците спечелиха група „В“ с две победи – над Азербайджан (36:16) и Молдова (27:20). Полуфиналният двубой е в петък от 18 часа.