11-те фаворити за победата на „Амстел Голд“

Амстел Голд се завръща на обичайната си дата през месец април, за да отбележи прехода на сезона към Арденските класики и докато някои от съперничествата, които свикнахме да гледаме през тази година, ще продължат по-хълмистия терен, различната форма, в която се намират някои от колоездачите, води до пренареждане на шансовете на големите имена.

Вут Ван Аерт

След като състезанието беше отменено миналата година поради пандемията на COVID-19, тази година обичайният усукващ се маршрут през хълмистата страна на Лимбург беше заменен от многократни обиколки на 16,9-километрова верига във вътрешността на Валкенбург. Така трасето ще бъде с дължина от 219км с над 3000 метра положителна денивелация.

Матю Ван Дер Пул (Alpecin-Fenix), който е победител в последното издание на състезанието през 2019-та, нямa да вземе участие през тази година. Матю вече фокусира подготовката си върху планинското колоездене, в което той ще се състезава на Олимпийските игри в Токио.

Това означава, че състезанието ще има нов шампион, а ето и основните фаворити за победата:

Жулиан Алафилип (Deceuninck-QuickStep)

Световният шампион не се намира в страховитата си форма от предишните няколко еднодневни класики, но това не означава, че няма да е в най-доброто си състояние днес. Само с една победа през този сезон, французинът изглежда е запазил нещо в резерв за Арденските класики, които винаги са били първата му любов. Алафилип е завършвал Амстел Голд четири пъти, като най-предното му класиране беше 4-то място през 2019-та. Той разполага с всичко необходимо за победата и ако разпредели силите си добре ще бъде основен фаворит за титлата.

Вут Ван Аерт (Jumbo-Visma)

Отстътвието на основния му конкурент – Матю Ван Дер Пул, отваря серизозно възможностите за победа на Ван Аерт. Белгиецът вече записа няколко победи тази година, сред които Гент-Вевелгем и два етапа от Тирено-Адриатико. Тази седмица, Ван Аерт остана втори на Флеш Брабансон, което е индикатор, че се намира в добра форма. Досега белгиецът няма успехи в Арденските класики, но ще се надява да промени това, като има всички качества да го постигне. Ван Аерт е доказал, че може да печели в спринтове, както и да печели след откъсвания, предстои да разберем какво е подготвил за тази неделя.

Том Пидкок (Ineos Grenadiers)

Победата му във Флеш Брабансон в средата на седмицата, беше неговата и първа победа в шосейното колоездене. Пидкок премина от колокроса към шосейните състезания този февруари и вече направи няколко поразителни изпълнения и класирания. Начинът, по който успя да победи Ваут Ван Аерт (Jumbo-Visma) и Матео Трентин (UAE) в спринт за победата в Брабансон е само доказателство за широтата на таланта му. По-хълмистият терен на Амстел Голд вероятно ще играе още по-голяма полза за силните страни на Пидкок и възможностите му за победа.

Примож Роглич (Jumbo-Visma)

Роглич удължи пролетният си сезон до Арденските класики, заради отлагането на Париж-Рубе. Амстел Голд ще е предпоследното му състезание преди да се концентрира върху подготовката си за Обколката на Франция. Словенецът флиза в надпреварата след генералната победа в Обиколката на Баските миналата седмица. Роглич стана известен с късните атаки, а победата му в Лиеж-Бастон-Лиеж миналата година показа способността му в еднодневни състезания, представянето му в последния ден на Страната на баските демонстрира възможностите му да се ориентира в хаотични състезателни ситуации. Има краката за катерене, както и за спринт, а след като успя да победи Тадей Погачар (UAE) в Обиколката на Баския, ще бъде изпълнен с увереност.

Максимилян Шахман (Bora-Hansgrohe)

В сравнение с Роглич, германецът имаше спокойна седмица в Страната на Баските. Формата му обаче е по-добра, отколкото предполага 27-ото му място. След като спечели Париж-Ница за втора поредна година, Шахман взе участие само в Милано – СанРемо преди Обиколката на Баските и ще пристигне свеж за състезанията в Нидерландия. Шахман нямаше по-ниско класиране от 5-то място в трите Арденски класики в първия си сезон с отбора на Bora-Hansgrohe през 2019-та. Германецът е унивесален и бърз състезател, който умее да кара добре по височините, което го прави един от основните фаворити.

Алехандро Валверде (Movistar)

Амстел Голд е странно състезание в кариерата на ветеранът Валверде. Въпреки че е печелил Лиеж-Бастон-Лиеж 4 пъти и Флеш Валон 5 пъти, Валверде няма победа на Амстел Голд.

Той има три подиума до името си и още две класирания в топ 5, но победата му се изплъзва и това е един от последните му шансове, ако не и последният шанс за Валверде, който скоро ще навърши 41 години. Тази година, той завърши 4-ти в Обиколката на Каталуния, 5-ти в Обиколката на Баските и спечели ГП на Микел Индураин. Световният шампион от 2018-та може и да не е сред най-изявените фаворити, но както винаги от Валверде може да се очаква всичко.

Майкъл Матюс (Team BikeExchange)

Амстел Голд, заедно с Милано – СанРемо са двете състезания, които така и не е ясно, как Матюс все още не е спечелил. Изглежда австралиецът притежава всички ключови качества, но може би пропусна най-добрите си шансове. Матюс все още има потенциал да блесне, особено след промененото трасе през тази година. Той също се опитва да намери най-добрата си форма. Остана 5-ти в Гент-Вевелгем, въпкреки спазмите си на финала, лош късмет го остави на 21-во място в Обиколката на Фландрия, но Матюс обясни, че формата му е в подем. Във всеки случай мотивацията ще бъде висока за колоездач, който е описал Амстел като състезанието на мечтите си.

Марк Хирши (UAE Team Emirates)

Една от големите звезди в колоезденето през 2020-та, стъпва тихо досега през този сезон. Той дебютира в новия сезон едва в края на март, след драматична зима, през която напусна Sunweb, за да се присъедини към UAE. Досега през този сезон, Хирши работеше за своите съотборници в многоетапните състезания и все още не е показал нищо от миналогодишната си форма. Тук се задава и въпроса, дали Амстел Голд не идва твърде рано за Хирши. Той спечели Флеш Валон през миналата година, завърши втори на Лиеж-Бастон-Лиеж и спечели бронз на световното първенство. Предстои да разберем, дали Хирши ще успее да покаже на какво е способен.

Якоб Фулсанг (Astana-Premier Tech)

Фулсанг направи много силна кампмания в трите Арденски класики през 2019-та, като завърши трети в Амстел, втори във Флеш и първи в Лиеж. През тази година, Фулсанг не блесна с изавите си в Обиколката на Баския. Все пак, датчанинът обяви, че няма причина да се съмнява в състоянието си. Фулсанг каза, че в момента се чувтсва дори по-добър, от колкото преди две години. Ако това наистина се окаже така, то той ще е един от най-изявените фаворити за победата. Новото трасе обаче може да намали шансовете му, тъй като датския колоездач предпочита по-дългите и взискателни състезания.

Дилън Тьонс (Bahrain Victorious)

Кампанията на белгиеца досега не впечатли с нищо, но той твърди, че резултатите не отговарят на възможностите му. Тьонс беше в подем на кариерата си през 2019-та и 2020-та, но пандемията миналата година се изпречи на инерцията му. Все пак Ардените остават състезанията, които му подхождат по-добре от павираните класики, предвид способностите му за катерене.

В средата на седемицата, Тьонс отново почувства, че струва повече от седмото си място на Флеш Брабансон. Предстои да видим, дали белгийският състезател ще покаже на какво е способен.

Майкъл Уудс (Israel Start-Up Nation)

Канадецът е по-скоро аутсайдер в сравнение с някои от колоездачите в този лист. Това е отчасти заради въпросителните над формата му след ранното му излизане от Страната на Баските и защото от трите арденски състезания Амстел е може би най-малко подходящ за него. Той обаче определи Амстел Голд като едно от любимите си състезания за годината. Уудс има опит в Арденските класики, като миналата година дори успя да завърши трети във Флеш Валон. Що се отнася до формата на Майкъл Уудс, предстои да видим дали се е възстановил след падането.

Амстел Голд стартира днес от 10:30 часа българско време.