Украинец с историческа световна титла в биатлона

Снимка: © DPA

Украинецът Дмитрий Пидручни изненадващо спечели световната титла в преследването на 12.5 км за мъже на шампионата на планетата по биатлон в Йостерсунд (Швеция).

Норвежецът Йоханес Тингнес Бьо завърши на второ място и така си осигури предсрочно Световната купа за сезон 2018/2019.

Пидручни направи две грешки в първата от четирите си стрелби (2+0+0+0) и финишира за 31:54.1 минути. Той донесе историческа първа титла за Украйна от световното първенство по биатлон.

За 27-годишния украинец това е първи подиум изобщо в старт от Световната купа, както и първи медал от световно първенство в кариерата.

Йоханес Тингнес Бьо водеше след третата стрелба, но в последната направи три пропусна и с общо пет грешки (0+1+1+3) остана втори с изоставане от 8.3 секунди.

Бронзовото отличие завоюва Кентен Фийон Майе (Франция) , който пропусна три мишени (2+0+0+1) и финишира на 17.7 секунди след победителя. За Майе това е втори бронз от първенството, след като зае трето място и в спринта.

От българите Владимир Илиев завърши на 37-о място с пет грешки в стрелбата (1+0+2+2) и пасив от 3:01.1 минути.
Красимир Анев е 39-и с две пропуснати мишени (0+0+1+1) и на 3:24.5 минути, а Димитър Герджиков остана 48-и с четири грешки (3+0+1+0) и пасив от 4:51.0 минути.
Световното първенство в Йостерсунд продължава на 12 март с индивидуалната дисциплина на 15 км за жени.