Парламентът прие нов Закон за физическото възпитание и спорта на първо четене. От гласувалите 157 народни представители 105 бяха „за“, а 52 се въздържаха.
В доклада на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта се посочва, че изготвянето на нов закон е станало наложително след анализ на Министерството на младежта и спорта. Законът регламентира функциите на държавата и общините за управлението и развитието на физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност.
Систематизира се нормативната уредба, регулираща спортните организации. Предвиждат се само два вида спортни организации – спортни клубове и спортни федерации. Дефинират се видовете клубове – за развитието на един и сходни видове спорт или многоспортови по обединяващ принцип. Въвежда се изискване спортните клубове да бъдат членове само на една спортна федерация. Създава се задължение клубовете да имат наети треньорски кадри като изискване за вписването им в Регистъра на спортните организации. Новата уредба на спортните федерации предвижда издаването на безсрочен спортен лиценз от министъра на младежта и спорта и засилен последващ контрол върху федерациите, притежаващи лицензи.
Детайлизира се редът по издаване, отказ, отнемане и прекратяване на спортен лиценз, като са посочени изискванията, на които федерацията трябва да отговаря, както и необходимите документи за издаване на лиценза. Въвеждат се нови изисквания по отношение на лицензирането на федерациите – те трябва да имат най-малко 15 клуба за членове със седалища в три административни области. Предвижда се финансиране с публични средства да могат да получават само федерации, които имат не по-малко от 20 членове.
Регламентира се статутът и функциите на „специални организации“ в областта на спорта. Това са Българският олимпийски комитет, Националната параолимпийска организация, Националната организация за спортно-туристическа дейност и обединени спортни клубове.
Въвежда се ново определение на понятието „спорт за всички“. Досегашното понятие „социален туризъм“ се заменя със „спортно-туристическа дейност“ с оглед на разграничаване на предмета на регулиране от туризма, който е предмет на Закона за туризма.
За пръв път на законово ниво се предвижда взаимодействие между институциите в системата на училищното и висшето образование и Антидопинговия център с цел повишаване на информираността на подрастващите за превенцията на употребата на допинг и вредни за здравето субстанции и методи.
Весела Лечева от БСП заяви, че нов закон за спорта е дългоочакван от спортната общественост, но предложеният законопроект ,според нея, нямало да реши нито един сериозен проблем. „Този закон не е нов и не е закон за спорта, а закон за министерството“, заяви Лечева, цитирана от БНТ.
Севим Али от ДПС заяви, че от групата подкрепят законопроекта, но ще направят предложения за промени между първо и второ четене. Бихме искали да видим повече мерки за ученическия спорт, каза той.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че единствено ГЕРБ са направили нещо реално за спорта.