Tour de France ’12: Марк Кавендиш затвори Тур-а. Уйгинс печели 99-тото издание.

Stage 20 Rambouillet – Paris Champs-Élysées 120KM FINAL

Bradley Wiggins (Sky) Photo: https://www.facebook.com/letour

Champs-Élysées приветства своя британски завоевател в 99-то издание на Tour de France – Bradley Wiggins.
Пълната доминация на Sky се покрива и от второто място във финалното класиране безспорният боец на дадената дума Chris Froome, който в нито един момент не изостави своя лидер, дори и когато имаше безспорно тази възможност.
Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannondale) донесе на своя отбор третото място на подиума след много мъчни усилия, причинени от доминацията на Sky.

Tour de France ’12 individual winners: yellow jersey Bradley Wiggins (Sky), green jersey Peter Sagan (Liquigas-Cannondale), point jersey Thomas Voeckler (Europcar), white jersey Tejay van Garderen (BMC) Photo: https://www.facebook.com/letour

___

Tour de France ’12 Marc Cavendish (Sky) Photo: http://www.sbs.com.au

Marc Cavendish безмилостно срути надеждите на Peter Sagan, Mathew Goss и Adnre Greipel да триумфират пред Триумфалната арка в последния етап. С тази етапна победа британецът затвори жълтата книга на Tour de France ’12, която отборът на Sky написаха като методични завоеватели.

Малко по-рано в етапа…
Jens Voigt (RadioShack Nissan Trek) вся тотален смут в плановете на Sky, Liquigas-Cannondale, Orica Greenedge дори и незабележимите до този етап Garmin-Sharp. Немецът задаваше изумително високо темпо след всеобщата разходка до 50. км. преди финала. Voigt атакува, последван от известен брой колоездачи. Най-сериозни се оказаха Rui Alberto Costa (Movistar) и Sébastien Minard (AG2R La Mondiale), които имаха силното желание за съревнование за престижната етапна победа на Champs-Élysées, докато всички останали се скатаваха. За съжаления на мощно работещият ветеран (41 г.) Voigt най-шокираните – Sky, бясно въртяха педалите, за да успеят 3 км. преди финала да догонят тройката… В последните 2 км. дори Bradley Wiggins се включи в извеждането за втори път след 18. етап ( Blagnac – Brive-la-Gaillarde 222.5km). Малко след него Edvald Boason Hagen завърши влака. И точният механизъм на Sky щракна. Marc Cavendish с 300 метров спринт се катапултира иззад гърба на Hagen, закривайки Tour de France ’12 с третата си етапна победа.

Tour de France ’12 Points Classification winner Peter Sagan (Liquigas-Cannondale) Photo: https://www.facebook.com/LiquigasCannondale

Какво да кажем за Peter Sagan? Из виртуалното пространство и кадрите от Тур-а се мерна един надпис върху велосипеда му – Tourminator. Отличен анонс на един отличен спринтьор дебютант, изумил публика и коментатори и с дейното си присъствие по височините, особено в 14. етап (Limoux – Foix 191KM). С трите си етапни победи )Stage 1 Liège – Seraing 198km, Stage 3: Orchies – Boulogne-sur-Mer 197km, Stage 6 Épernay – Metz 207.5km) и отличните си пласирания из планинските етапи Peter Sagan морално отказа претендентите за зелената фланелка. Дори Andre Greipel (Lotto-Belisol), който също заграби три етапни победи (Stage 4 Abbeville – Rouen 214.5km, Stage 5: Rouen – Saint-Quentin 196.5km, Stage 13 Saint-Paul-Trois-Châteaux – Le Cap d’Agde 217km) следва да признае пълното господство на словака в тазгодишния Тур и да застане безропотно на второто място в това касиране.
Matthew Harley Goss (Orica GreenEdge) ще се задоволи единствено с третото място сред тази безпощадна конкуренция.
Mark Cavendish (Sky) дори няма да стъпи на почетната стълбичка. Но той събра овациите вече в три етапа (2. Visé – Tournai 207.5KM и 18. Blagnac – Brive-la-Gaillarde 222.5km и 20. Rambouillet – Paris Champs-Élysées), от които Sagan, Goss и Greipel си чистеха след етапите очите от праха на оформилата се от ускорението на британеца вихрушка.
***
What to say for Peter Sagan? Tourminator is the lettering proudly standing on his bike. A perfect announcement for a perfect sprinter, stunning spectators and commentator alike with his presence on the climbs (especially in 14th stage (Limoux – Foix 191KM), third stage victories (Stage 1 Liège – Seraing 198km, Stage 3: Orchies – Boulogne-sur-Mer 197km, Stage 6 Épernay – Metz 207.5km) and excellent classifying on mountain stages. Peter Sagan morally won his gren jersey.
Even Andre Greipel (Lotto-Belisol) seized three victories (Stage 4 Abbeville – Rouen 214.5km, Stage 5: Rouen – Saint-Quentin 196.5km, Stage 13 Saint-Paul-Trois-Châteaux – Le Cap d’Agde 217km) was forced to admit the total domination of the young Slovak and took the second place in this classification. Third among the ruthless rivalry is Matthew Harley Goss (Orica GreenEdge).

 

Tour de France ’12 Mountains classification winner Thomas Voeckler (Europcar) Photo: https://www.facebook.com/teameuropcar

Гордостта на Франция се казва Thomas Voeckler. Той донесе на сънародниците си радост в два етапа (10. Mâcon – Bellegarde-sur-Valserine 194.5km и 16. Pau – Bagnères-de-Luchon 197km). В последния дори завоюва и фланелката за катерачи, която упорито опази до Париж от прекия му опонент Fredrik Kessiakoff (Astana). Трети в класирането за катерачи се нареди Chris Anker Sörensen (Team Saxo Bank-Tinkoff Bank), който трябваше да брани мястото си от малкият стръвен французин Pierre Rolland – 4, испансия тореадор Alejandro Valverde Belmonte (Movistar) – 5 и не на последно място локомотивът на Sky Christopher Froome – 6, разпердушинил не на една височина основната група в защита на своя лидер.
***
The proud of France. Thomas Voeckler. He brought to his countrymen cry for joy in two stages. (10. Mâcon – Bellegarde-sur-Valserine 194.5km и 16. Pau – Bagnères-de-Luchon 197km). In 16th he conquered the polka dot jersey and successfully protected it from the grasp of Fredrik Kessiakoff (Astana). Third in mountains classification is Chris Anker Sörensen (Team Saxo Bank-Tinkoff Bank), who had to defend his place from the little furious Frenchman Pierre Rolland – 4th, spanish toreador Alejandro Valverde Belmonte (Movistar) – 5th and Sky’s locomotive Christopher Froome – 6th, devastating the main field on some of the climbs in protection of his leader’s jersey.

Tour de France ’12 Young riders classification winner Tejay Van Garderen (BMC) Photo: http://www.zimbio.com

Въпреки тоталното фиаско на своя лидер Cadel Evans BMC бяха измъкнати от френското колоездачно тресавище от многообещаващия Teejay Van Garderen, който им донесе отличието сред най-добре представилите се млади състезатели.
С не малка разлика зад него се нарежда друга гордост на Франция в лицето на Thibaut Pinot (FDJ-Big Mat). Младият французин даде солидна бъдеща заявка за още по-добро представяне в следващите години. С етапната си победа (етап 8 Belfort – Porrentruy 157.5km), че не е попаднал случайно сред професионалистите, имайки в пред вид, че за него това е първото му явяване в Tour de France.
На третото място можем да намерим отличен и Steven Kruijswijk от отбора на Rabobank. Тази почетна позиция, заедно с етапната победа на Luis-Leon Sanchez (Stage 14 Limoux – Foix 191KM), допълва едно добро представяне на отбора.
***
In spite of the total fiasco of their leader Cadel Evans BMC were pulled out from the french swamp from the promising Teejay Van Garderen, who get the prized for best young rider. Behind him with more than a little difference is the other french pride Thibaut Pinot (FDJ-Big Mat). The third place goes to the Steven Kruijswijk from the Rabobank squad.

 

Tour de France ’12 Teams classification winners RadioShack Nissan Trek Photo: www.facebook.com/RadioShackNissanTrek

Въпреки поражението на верния им кръстоносец Fabian Cancellara от британските рицари на Sky – Wiggins и Froome в 9. етап (Arc-et-Senans – Besançon 41.5 km ITT), допинг скандала покрай Frank Schleck, с дружни усилия и непрестанен боен вик от ветерана Jens Voigt, когото срещахме на всяка височина, в почти всяка откъснала се група, в една страхотна бойна форма, тимът  на Radioshack изкатери трудната победа сред отборите.
Дори неумолимите темпови диктатори на пелотона Sky не успяха да да се доберат до първата позиция.
А макар и по-бавни BMC стигнаха до тази почетна стълба за третото място.
***
Regardless the defeat of their loyal crusader Fabian Cancellara from Sky’s knights – Wiggins and Froome in 9th stage and the doping scandal enshrouding Frank Schleck with hard teamwork and incessant battle cry from the veteran Jens Voigt, who we met on every climb in the escapees group, Radioshack conquered the tough victory among the teams. Even the implacable pace dictators of the peloton – Sky didn’t managed to scramble to the top place in this classification. A bit slower, BMC occupied the third place.

След 17 тежки Тур-а ветеранът George Hincapie (BMC Racing Team) завършва на 38. място. През годините той е бил важна подкрепа по шосетата за едни от най-големите имена като Lance Armstrong (7 пъти) и Alberto Contador и Cadel Evans…

1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:08:07
2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
3 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
4 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
5 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
6 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team
7 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
8 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team
9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
10 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun
Final general classification
1 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 87:34:47
2 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:03:21
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:06:19
4 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 0:10:15
5 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:11:04
6 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan 0:15:41
7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:15:49
8 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:16:26
9 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 0:16:33
10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 0:17:17
11 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan 0:17:54
12 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 0:19:33
13 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan 0:19:55
14 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 0:25:27
15 Denis Menchov (Rus) Katusha Team 0:27:22
16 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan 0:28:30
17 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:31:46
18 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:37:03
19 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team 0:38:16
20 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:42:26
21 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun 0:45:43
22 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:46:52
23 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling 0:54:52
24 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:58:37
25 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:59:44
26 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 1:04:41
27 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep 1:05:10
28 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 1:05:39
29 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 1:08:26
30 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team 1:09:19
31 Alexandr Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team 1:15:21
32 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-QuickStep 1:16:29
33 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 1:16:52
34 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 1:20:49
35 Daniel Martin (Irl) Garmin – Sharp 1:25:23
36 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:27:52
37 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team 1:28:32
38 George Hincapie (USA) BMC Racing Team 1:30:38
39 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:32:19
40 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 1:34:33
41 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:37:57
42 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 1:38:37
43 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 1:38:41
44 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 1:40:44
45 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 1:41:00
46 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 1:41:35
47 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 1:42:12
48 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Big Mat 1:42:39
49 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 1:43:53
50 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 1:47:14
51 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team 1:47:31
52 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 1:50:41
53 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team 1:51:43
54 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun 1:52:28
55 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 1:52:30
56 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 1:52:34
57 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:55:30
58 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 1:57:39
59 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 1:57:45
60 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Sharp 1:58:38
61 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 1:58:55
62 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 1:59:53
63 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team 2:03:55
64 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team 2:05:43
65 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 2:06:32
66 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat 2:10:17
67 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:11:36
68 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-QuickStep 2:12:22
69 Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD 2:13:39
70 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-QuickStep 2:13:49
71 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 2:16:15
72 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team 2:17:30
73 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 2:17:31
74 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:18:58
75 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun 2:19:43
76 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan 2:21:56
77 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 2:22:02
78 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team 2:23:09
79 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 2:24:35
80 Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD 2:24:46
81 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 2:25:29
82 Christian Knees (Ger) Sky Procycling 2:26:43
83 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 2:29:01
84 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 2:29:13
85 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-Big Mat 2:33:14
86 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD 2:37:55
87 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:37:56
88 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep 2:40:47
89 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 2:41:14
90 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 2:41:44
91 Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun 2:41:50
92 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun 2:46:04
93 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 2:46:14
94 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat 2:46:51
95 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team 2:47:03
96 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 2:48:05
97 Stuart O’Grady (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 2:50:31
98 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale 2:51:34
99 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 2:53:11
100 David Zabriskie (USA) Garmin – Sharp 2:53:26
101 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team 2:53:35
102 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 2:53:52
103 Koen De Kort (Ned) Argos – Shimano 2:54:13
104 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol Team 2:55:04
105 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 2:55:24
106 David Millar (GBr) Garmin – Sharp
107 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 2:56:02
108 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 2:56:21
109 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 2:56:27
110 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge Cycling Team 2:57:20
111 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 2:57:29
112 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-QuickStep 2:57:58
113 Matthieu Sprick (Fra) Argos – Shimano 2:58:15
114 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale 2:58:41
115 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3:02:57
116 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team 3:03:38
117 Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 3:04:30
118 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale 3:04:39
119 Joan Horrach Rippoll (Spa) Katusha Team 3:06:27
120 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 3:06:55
121 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:08:29
122 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 3:08:57
123 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team 3:09:02
124 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team 3:13:06
125 Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-QuickStep
126 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat 3:16:38
127 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:17:07
128 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:17:16
129 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team 3:17:44
130 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:18:11
131 Jean Marc Marino (Fra) Saur – Sojasun 3:18:20
132 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team 3:19:36
133 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat 3:20:24
134 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi 3:21:34
135 Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano 3:23:44
136 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun 3:23:55
137 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:25:08
138 Yann Huguet (Fra) Argos – Shimano 3:26:43
139 Yohann Gene (Fra) Team Europcar 3:26:58
140 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:27:28
141 Patrick Gretsch (Ger) Argos – Shimano 3:27:49
142 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:28:36
143 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:28:56
144 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team 3:31:24
145 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 3:38:24
146 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 3:38:48
147 Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Sharp 3:40:01
148 Albert Timmer (Ned) Argos – Shimano 3:40:37
149 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:42:31
150 Sebastian Langeveld (Ned) Orica GreenEdge Cycling Team 3:50:12
151 Tyler Farrar (USA) Garmin – Sharp 3:54:45
152 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:57:04
153 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun 3:57:36
Points classification
1 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 421 pts
2 André Greipel (Ger) Lotto Belisol Team 280
3 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 268
4 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 220
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 160
6 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 144
7 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 126
8 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team 104
9 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 102
10 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 100
11 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team 98
12 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 95
13 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 91
14 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 91
15 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep 89
16 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 85
17 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 85
18 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 84
19 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 80
20 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 73
21 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 69
22 David Millar (GBr) Garmin – Sharp 63
23 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 61
24 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 60
25 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 60
26 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-QuickStep 60
27 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Big Mat 56
28 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 56
29 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 55
30 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 55
31 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi 54
32 Tyler Farrar (USA) Garmin – Sharp 53
33 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 52
34 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 51
35 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun 50
36 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol Team 50
37 Patrick Gretsch (Ger) Argos – Shimano 50
38 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 49
39 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team 49
40 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 48
41 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 47
42 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 47
43 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 47
44 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-Big Mat 46
45 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 45
46 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Sharp 45
47 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 43
48 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 42
49 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge Cycling Team 41
50 Daniel Martin (Irl) Garmin – Sharp 40
51 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat 40
52 Luca Paolini (Ita) Katusha Team 39
53 Yohann Gene (Fra) Team Europcar 36
54 Denis Menchov (Rus) Katusha Team 36
55 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi 36
56 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 35
57 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD 35
58 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 35
59 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 34
60 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team 33
61 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 33
62 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 31
63 Alexandr Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team 31
64 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 29
65 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan 27
66 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep 27
67 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 26
68 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 25
69 David Zabriskie (USA) Garmin – Sharp 25
70 Roy Curvers (Ned) Argos – Shimano 25
71 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 24
72 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 24
73 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 23
74 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team 23
75 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-QuickStep 22
76 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan 21
77 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan 21
78 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 21
79 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team 18
80 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team 18
81 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat 18
82 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 17
83 Koen De Kort (Ned) Argos – Shimano 16
84 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 15
85 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 15
86 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 15
87 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-QuickStep 15
88 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 15
89 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat 15
90 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan 14
91 Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 14
92 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 14
93 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 13
94 Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD 13
95 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 13
96 Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun 12
97 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team 10
98 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun 10
99 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling 9
100 Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD 9
101 Christian Knees (Ger) Sky Procycling 9
102 Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Sharp 9
103 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 8
104 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team 8
105 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan 8
106 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 8
107 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale 8
108 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 8
109 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol Team 8
110 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 7
111 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team 7
112 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-QuickStep 6
113 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 6
114 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 6
115 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi 5
116 Stuart O’Grady (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team 5
117 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4
118 Matthieu Sprick (Fra) Argos – Shimano 4
119 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 4
120 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team 4
121 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 3
122 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 3
123 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3
124 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3
125 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 2
126 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun 2
127 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun 1
128 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team 1
129 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 1
130 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne -7
131 Bram Tankink (Ned) Rabobank Cycling Team -15
Mountains classification
1 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 135 pts
2 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 123
3 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 77
4 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 63
5 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 51
6 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 48
7 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel – Euskadi 43
8 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 40
9 Brice Feillu (Fra) Saur – Sojasun 38
10 Daniel Martin (Irl) Garmin – Sharp 34
11 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 33
12 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 31
13 Alexandr Vinokourov (Kaz) Astana Pro Team 31
14 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep 29
15 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 26
16 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 24
17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 22
18 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 21
19 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team 21
20 Christophe Kern (Fra) Team Europcar 20
21 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 19
22 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 19
23 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 19
24 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 19
25 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 18
26 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 16
27 Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 14
28 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan 14
29 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-QuickStep 14
30 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 14
31 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 13
32 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team 12
33 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-QuickStep 12
34 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 11
35 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 10
36 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 8
37 Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team 8
38 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 7
39 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan 7
40 George Hincapie (USA) BMC Racing Team 6
41 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 6
42 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team 6
43 David Millar (GBr) Garmin – Sharp 6
44 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Big Mat 5
45 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 5
46 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 4
47 Simone Stortoni (Ita) Lampre – ISD 4
48 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 2
49 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 2
50 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack-Nissan 2
51 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 2
52 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2
53 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-QuickStep 2
54 David Zabriskie (USA) Garmin – Sharp 1
55 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team 1
56 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge Cycling Team 1
57 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel – Euskadi 1
58 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 1
59 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Sharp 1
60 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 1
61 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale 1
62 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1
Most combative rider classification
1 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank-Tinkoff Bank
Young riders classification
1 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 87:45:51
2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 0:06:13
3 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team 1:05:48
4 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:16:48
5 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 1:21:15
6 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1:26:53
7 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 1:27:33
8 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 1:31:08
9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 1:41:30
10 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar 1:46:41
11 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 1:47:51
12 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 2:30:40
13 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat 2:35:47
14 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 2:44:20
15 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2:51:53
16 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat 3:05:34
17 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:06:12
18 Patrick Gretsch (Ger) Argos – Shimano 3:16:45
19 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:46:00
Teams classification
1 RadioShack-Nissan 263:12:14
2 Sky Procycling 0:05:46
3 BMC Racing Team 0:36:29
4 Astana Pro Team 0:43:22
5 Liquigas-Cannondale 1:04:55
6 Movistar Team 1:08:16
7 Team Europcar 1:08:46
8 Katusha Team 1:12:46
9 FDJ-Big Mat 1:19:30
10 Ag2R La Mondiale 1:41:15
11 Lotto-Belisol Team 2:14:58
12 Omega Pharma-Quick Step 2:17:25
13 Saur-Sojasun 2:54:44
14 Rabobank Cycling Team 2:54:46
15 Euskaltel – Euskadi 3:11:08
16 Team Saxo Bank-Tinkoff Bank 3:21:23
17 Lampre – ISD 3:56:30
18 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4:32:48
19 Cofidis Le Credit En Ligne 4:39:48
20 Garmin-Sharp 4:57:52
21 Orica Greenedge Cycling Team 5:39:29
22 Team Argos-Shimano 7:42:15

Информация и превод: https://www.facebook.com/CyclingJunkies

Photos:

Bradley Wiggins (Sky): https://www.facebook.com/letour

Marc Cavendish (Sky): http://www.sbs.com.au

Points Classification winner – Peter Sagan (Liquigas-Cannondale): www.facebook.com/LiquigasCannondale

Mountains classification winner – Thomas Voeckler (Europcar): www.facebook.com/teameuropcar

Young riders classification winner – Teejay Van Garderen (BMC): www.zimbio.com

Teams classification winners – RadioShack Nissan Trek: www.facebook.com/RadioShackNissanTrek 

(предстоящо актуализиране)

This article has 1 Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.