Българският бокс е пред опасността да остане без олимпийско финансиране

Станимира Петрова и Красимир Инински

Президентът на Българската федерация по бокс Красимир Инински изрази притеснение, че през 2025 година бюджетът на организацията може да бъде силно орязан заради продължаващата неяснота с международния статут на спорта и възможното му отсъствие от програмата на Олимпийските игри в Лос Анджелис през 2028 година.

„Вярвам, че боксът ще остане в олимпийската програма. Следващата Олимпиада е в Лос Анджелис, а там боксът е на почит. Има заявки от настоящия президент на МОК Томас Бах, че въпросът с бокса ще бъде решен преди избора на нов президент през март месец следващата година. Вярвам, че с избора на нов президент на МОК всичко ще се регулира, боксът отново ще стане член на олимпийското семейство и проблемите, които имаше в Париж, ще бъдат изчистени“, заяви Инински, който бе част от пресконференцията от верига „Златните ръкавици на България“, припомняща най-големите успехи на българските състезатели през изминалите 100 години, в които има организирани състезания в страната.

Инински призна, че през миналата седмица е имало неуспешен опит за отделяне на Европейската боксова конфедерация от структурите на Международната боксова асоциация (ИБА).

„Миналата седмица имахме конгрес на Европейската боксова конфедерация, от който аз останах крайно разочарован. Бяхме се разбрали ние, като европейска федерация, да се разграничим от Международната боксова асоциация. Но такъв разговор изобщо не се състоя и нямаше такова гласуване. Имаше дори една много евтина манипулация – при гласуването на финансовия отчет бе показана снимка, на която пишеше, че Европейската боксова конфедерация подкрепя ИБА. Това лично мен много ме разочарова. Проблемът е, че дори и да отидем към другата организация – Световен бокс, тя също няма лиценз от МОК. Докато не стане ясно накъде отива боксът, ние нямаме верен ход. Направили сме запитване за членство в Световния бокс, но и да отидем там, нищо няма да се промени, защото и те нямат лиценз. За мен като ръководител най-важното е къде ще играят боксьорите. Важно е състезателите да имат лагери и състезания, за да могат да водят подготовка на ниво. Много членове на Световния бокс искат да идват на наши състезания, защото в тяхната федерация няма нищо. Тази година имаше само едно световно първенство за младежи, на което имаше категории с по двама-трима човека. Това не е добре за бокса“, каза президентът на българската федерация.

„Боксът е заложник на тази война. За слеващата година от Министерството на младежта и спорта заявиха, че няма да ни отпуснат финансиране като за олимпийски спорт, защото не сме в олимпийската програма. Как да застана пред състезателите и треньорите и да им кажа „няма заплати, но вие тренирайте“? Това е много дълбока тема и тепърва ще се развива, но се надявам до януари да се разреши. Ние, разбира се, ще кандидатстваме за финансиране като олимпийски спорт, но какво ще решат в министерството не се знае. В момента МОК настоява всички федерации да минат на неговото мнение. Това, че ще се смени президентът на комитета, не означава, че хората, които са под него, ще се подменят. Този проблем, който е назрял, не засяга само нас и нашата федерация. В Италия вече са им спрели парите, в Румъния – също. Това е проблем за всички федерации в Европа“, каза Инински в Пресклуб „България“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.