Европа има нов волейболен шампион

Италия е новият волейболен шампион на Европа.

Възпитаниците на селекционера Фердинандо Де Джорджи спечелиха европейската титла, след като постигнаха страхотен обрат и се наложиха над Словения с 3:2 гейма (25:22, 20:25, 25:20, 20:25, 15:11) в Катовице (Полша).

Най-резултатен за успеха на италианците беше Даниеле Лавия с 21 точки (3 аса, 2 блокади), а младият талант Алесандро Микелето блесна със 17 точки. За Словения Ален Пайенк приключи с 16 точки (1 ас, 4 блокади).

В мача за третото място полският национален отбор победи миналогодишния шампион Сърбия (3-0).

Италианците спечелиха Европейското първенство за седми път (1989, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005), само националният отбор на СССР има повече титли (12).

От друга страна Словения не можа да запише най-големия си успех в историята, като загуби трети финал на европейските първенства след тези през 2015-а от Франция с 0:3 и през 2019-а година от Сърбия с 1:3 гейма.

Българският национален отбор отпадна от Европейското първенство в елиминационната фаза – на 1/8-финалите.