България е световен вицешампион на волейбол до 19 години

Снимкa: FIVB

Националният отбор на България по волейбол при юношите до 19 години спечели сребърните медали на Световното първенство в Иран. Младите ни състезатели отстъпиха на финала с 0:3 (20:25, 19:25, 19:25) гейма на Полша.

Въпреки огромното желание, момчетата на треньора Мартин Стоев, не издържаха на умората в заключителния мач. По този начин трофея вдигна „Дружина полска“. Бронзовото отличие отиде при домакините от Иран.

Нашите волейболисти отстраниха по пътя си фаворитите – шампиона и вицешампиона от последното Световно първенство – Италия и Русия. За съжаление, в битката за титлата срещу Полша състезателите на България не успяха да се противопоставят на своя опонент.

Дори само влизането във финала е уникален успех за отбора ни.

Досега най-доброто ни класиране е на световно първенство за юноши до 19 години през далечната 1989 година, когато страната ни печели бронзовите медали. България е носител и на шампионска титла от Кайро 1991, но от Световното първенство за младежи – до 20 години.