България на успех от класиране на Евробаскет 2022

Задължителна победа срещу Латвия ще класира българския национален отбор по баскетбол за мъже на европейското през 2022 година.

Сблъсъкът е в следващия квалификационен прозорец – на 20 февруари догодина, а при успех на нашите, то последният им мач два дни по-късно срещу Босна и Херцеговина ще е без значение.

България и Латвия заемат трето и четвърто място във временното класиране в нашата група Н от квалификациите с по една победа и три загуби до момента. Лидерите Босна и Гърция натрупаха по три успеха от четирите си срещи до тук и вече си осигуриха класиране на шампионата на Стария континент.

Място на Евробаскет може да извоюваме и по трудния начин -при загуба от Латвия с под 6 точки и след това успех над Босна, но и победа на Гърция над Латвия.

До сложната ситуация се стигна след като националният ни отбор допусна втора поредна загуба в евроквалификациите. Нашите изпуснаха почти спечелен мач срещу Гърция след продължение – 78:84 във втория си мач в Сараево, като в хода на двубоя имаха 16 точки аванс.

„Играхме по-добре от гръцкия отбор 39 минути, но направихме някои грешки, пропуски, лоши решения и загубихме. Това е баскетболът. Микроситуации. Те имаха късмет. Играхме добър баскетбол, опитните състезатели играха добре, а добре се включиха и младите от пейката. Няма как да сме доволни от загубата, но това е положението“, сподели селекционерът на националния ни тим Росен Барчовски.