Хамилтън изравни рекорд на Шумахер по победи в Унгария

Голямата звезда на „Мерцедес“ Люис Хамилтън поведе в генералното класиране при пилотите във Формула 1 след победа в третия кръг от новия сезон за Гран при на Унгария.

Той потегли пръв от стартовата решетка и не изпусна водачеството до края, за да запише осмия си успех на „Хунгароринг“. Така британецът изравни рекорда на Михаел Шумахер за най-много победи на една и съща писта. Легендарният германец постигна това на „Маникур“ във Франция в периода между 1994 и 2006 г.

Голямата преднина на Хамилтън му позволи 3 обиколки преди финала да влезе за трети път в бокса, за да смени гуми и след това да запише най-бързата обиколка в надпреварата. Това му донесе още една към 25-те точки за победата и той вече е лидер в подреждането с 63 точки.

Втори, на 8,702 секунди зад победителя, завърши Макс Верстапен с „Руд Бул“, който потегли от седма позиция, а преди самия старт имаше невероятен малшанс. Отправяйки се към решетката, той удари едно от рекламните пана и трябваше механиците на отбора да оправят повредите по окачването му за по-малко от 18 минути.

Трети, на 9,452 секунди, в Унгария завърши вторият пилот на „Мерцедес“ Валтери Ботас, който също имаше предизвикателство на старта. Той тръгна от втора позиция и като лидер в класирането след първите два старта в Австрия, но заради технически проблем още с потеглянето се смъкна до шесто място. По-късно Ботас обясни, че е получил странна светлина на таблото си, разсеял се е и за малко не е направил фаулстарт.

Очакванията за дъжд в Будапеща не се оправдаха и пилотите нямаха проблеми по сухата писта.

Четвърти се нареди Ланс Строл (Канада) с „Рейсинг Пойнт“, а пети – Александър Албън (Тайланд) с „Торо Росо“. Четирикратният световен шампион Себастиан Фетел (Германия) завърши шести. За него това е последен сезон в отбора на „Ферари“.

Кевин Магнусен пък спечели първи точки за сезона за отбора на „Хаас“, като завърши 9-и.

„Това е едно от най-любимите ми състезания. Имахме страхотно темпо и тактика, така че съм много щастлив от успеха“, призна след финала победителят Хамилтън.

В генералното класиране той втори с 5 точки пред съотборника си Ботас, който е с 58, а трети е Верстапен с 33 т.

В календара следват два старта на „Силвърстоун“, като първият е Гран при на Великобритания на 2 август.