Четири българки ще се боксират за европейски титли в София

Снимка: bgboxing.org

България класира четири боксьорки за финалите от първата полуфинална сесия на Европейското първенство за жени в „Асикс Арена“ в София.

В спор за титлите във вторник ще излязат Севда Асенова (48 кг) и Мелис Йонузова (64), Стойка Петрова и Станимира Петрова, а Габриела Димитрова (51) и Деница Елисеева (60) останаха с бронзови медали.

Асенова се справи за втори пореден път на континентален шампионат с голямата си съперничка при най-леките Стелуца Дуца от Румъния след 3:2 съдийски гласа.

На финала Севда ще срещне Екатерина Палцева от Русия, която победи украинката Ана Охота.

Истински подвиг обаче сътвори 19-годишната Мелис Йонузова.

В кат. до 64 кг тя буквално отказа опитната украинка Мария Бова Бадулина. Така в рамките на 2 месеца Йонузова ще играе на втори европейски финал, след като в Румъния спечели титлата до 22 години.

Съперничка в спора за златото  ще й бъде туркинята Сема Чалъшкан, която победи в другия полуфинал Екатерина Диник от Русия.

Габриела Димитрова остана с бронзов медал, след като загуби с неединодушно решение на съдиите полуфинала си при 51-килограмовите от рускинята Светлана Солуянова.

Българката изигра добър мач, но в крайна сметка съдиите предпочетоха рускинята с 4:1 – 29:28, 29:28, 29:28, 28:29, 29:28), която бе определена за най-добър боксьор на първенството на страната си тази година.

Това е първи медал за Димитрова от европейско първенство при жените и втори в кариерата й от голям шампионат след бронза от световното за девойки Албена 2013.

В очаквания с най-голям интерес полуфинал в кат. до 60 кг Деница Елисеева не успя да се справи с олимпийската бронзова медалистка от Рио 2016 Анастасия Белякова (Русия) и отстъпи с единодушното решение на съдиите – 0:5 (28:29, 27:30, 27:29, 26:30, 27:30).

Все пак 37-годишната Деница Елисеева прибави още едно отличие към колекцията си и вече има едно злато и 4 бронза от европейски първенства, което я прави българката с най-много медали от такъв форум.

Стойка Петрова и Станимира Петрова също се класираха за финалите на Европейското първенство по бокс в София.

Континенталната шампионка от Букурещ 2014 Стойка Петрова победи с 5:0 съдийски гласа рускинята Виктория Кулешова в категория до 54 килограма.

Златната медалистка от Евро 2016 Станимира Петрова пък се справи при 57-килограмовите с французойката Мона Местяен също с пълно съдийско единодушие.