Доминик Тийм спря рекордната серия на Рафаел Надал

Снимка: REUTERS

Рафаел Надал отпадна на четвъртфиналите на турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в испанската столица Мадрид с награден фонд 6.2 милиона евро. Испанецът, който е петкратен шампион, загуби от петия поставен Доминик Тийм (Австрия) с 5:7, 3:6 след близо два часа игра.

Така Надал прекъсна серията си от 21 поредни победи и 50 спечелени сетове на клей. След поражението той ще загуби първото място в световната ранглиста на АТР, което ще отстъпи в понеделник на Роджър Федерер.

24-годишният Тийм, който загуби от испанеца на четвъртфиналите в Монте Карло, е последният тенисист, побеждавал Надал на червени кортове – през миналата година на турнира „Мастърс“ в Рим.

Австриецът направи пет пробива в двубоя, в който игра много силно и заслужено спечели. Тийм сервираше за първия сет при 5:4, но в следващия гейм загуби подаването. Той стигна до нов пробив в 11-ия гейм и при свой сервис приключи първата част.

Във втория сет Тийм започна с ранен пробив и имаше аванс от 3:1, след което Надал изравни, но след това загуби три поредни гейма и с това и срещата.

На полуфиналите Доминик Тийм ще играе срещу номер 8 в света Кевин Андерсън (РЮА), който елиминира квалификанта Душан Лайович (Сърбия) със 7:6(3), 3:6, 6:3 за 2:12 часа.