Световният №175 детронира Роджър Федерер на турнира в Маями

Снимка: REUTERS/Carlo Allegri

Роджър Федерер отпадна още във втория кръг на турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в Маями. Шампионът в надпреварата от миналата година загуби от Танаси Кокинакис с 1-2 сета – 6:3, 3:6, 6:7(4).

Маестрото започна по добър начин срещата и проби своя противник още в четвъртия гейм. След това швейцарецът затвърди брейка и не остави шансове на съперника си, затваряйки частта с 6:3.

В началото на втория сет Кокинакис трябваше да отразява точка за пробив, но се справи. 175-ият в света австралиец получи своя шанс в четвъртия гейм, когато поведе с 40:0 при сервис на Федерер и логично стигна до пробив. Кокинакис го затвърди веднага след това и дори можеше да стигне до двоен брейк, но на два пъти пропусна да го стори. При 5:3 австралиецът сервираше за изравняване на сетовете и още при първата си възможност получи подарък от Маестрото, който изпрати в аут топката след воле.

В решителния сет по-добрите възможности за пробив се откриха пред Федерер, който в шестия гейм пропусна два брейкбола. До края Кокинакис нямаше проблеми, но не стигна и до нещо по-сериозно от добро посрещане. Така двубоят се реши в тайбрек, в който Кокинакис спечели със 7:4 точки.

„В този двубой не се чувствах добре, не усещах топката. Нещата не се получиха и с движението ми. Реших да не играя на клей. Не се представих добре и миналата седмица. Ще се опитам да оправя нещата. Мисля позитивно. Всеки мач е нова възможност“, заяви Федерер след неочакваното поражение.

Ранното отпадане на швейцареца, който е шампион от миналата година, означава, че той ще загуби първото място в световната ранглиста. От 2 април на върха ще се завърне Рафаел Надал, който не е играл от януари насам.