България с първи титли от турнира „Дан Колов – Никола Петров”

Снимка: Bul-wrestling.org

Владимир Дубов и Николай Вичев донесоха първи титли за България от турнира „Дан Колов – Никола Петров” в столичната зала „Асикс Арена”.

При 61-килограмовите на свободната борба двукратният световен вицешампион прегази японеца Аримото Шинго със 7:0. Досега Дубов два пъти е ставал носител на златния пояс „Никола Петров“.

А в класическия стил Николай Вичев се справи с румънеца Раду Михай – 4:1 при 63-килограмовите. За 25-годишния национал това бе първо отличие от голямо първенство. Талантът е най-голямата сензация на турнира до момента, като в полуфиналите надви олимпийския вицешампион Ота Шинобу (Япония) с 9:0.

Вичев получи златното си отличие от спортния министър Красен Кралев, който бе гост на турнира.

В категория до 70 кг на свободния стил Мирослав Киров пък спечели бронз. А най-ти1a dubovтулуваният борец на турнира Абдулрашид Садулаев (Русия) ликува с титлата в кат. до 92 кг след технически туш с 10:0 срещу грузинеца Иракли Мцитури.

При жените Мими Христова се окичи със сребро. На финала при 59-килограмовите тя остъпи пред рускинята Светлана Липатова с 1:5.

Надпреварата е генерална проверка за европейското в Русия, в края на април.

А днес за утрешните финали се класираха още двама национали – еврошампионът Тарек Абделслам и двукратната световна вицешампионка Тайбе Юсеин.

Тарек отново бе убедителен, като на полуфиналите в кат. до 87 кг на класическия стил той срази японеца Суми Масато с 8:0.

А Юсеин (62 кг) надви рускинята Татяна Смоляк с технически туш 11:0 за 1,47 мин.

Николай Байряков (97 кг), пети от олимпиадата Рио 2016 при класиците, загуби на полуфиналите от турчина Сюлейман Демирчи с 1:5 и ще спори за бронза.

На крачка от финалите останаха също Филип Новачков (65) след 0:11 от руснака Хаджимурад Рашидов., както и Димитър Иванов в същата категория. Той претърпя поражение от Васил Шуптар (Украйна) с 0:10.

В събота надпреварата продължава с останалите категории. Схватките започват от 10 часа.