Хамилтън спечели Гран при на Сингапур

Снимка: REUTERS

Люис Хамилтън от Мерцедес спечели Гран При на Сингапур, 14-ти кръг от шампионата във формула 1.

Британецът завърши за 2:03:23.543 часа, като записа третата последователна и общо седма победа през сезона, увеличавайки преднината си на върха в класирането при пилотите на 28 точки.

На втора позиция в тежките условия на пистата „Марина Бей“ финишира австралиецът Даниел Рикардо от отбора на Ред Бул, на 4.507 секунди след победителя. Финландецът Валтери Ботас с Мерцедес се нареди трети в крайното класиране, на 8.800 секунди зад Хамилтън.

Бившият световен шампион Себастиан Фетел от Ферари стартира от първо място на мократа писта, но отпадна още в първия завой във верижна катастрофа, в която участваха още съотборникът му Кими Райкьонен и Макс Ферстапен от Ред Бул.
От това се възползва Люис Хамилтън, който спечели общо 60-тия си успех във формула 1, след като стартира от петата позиция в Сингапур.

Колата за сигурност се появи на пистата общо три пъти, за първи път в четвъртата обиколка на „Марина Бей“.
Карлос Сайнс младши от Торо Росо е четвърти, като това е най-доброто му класиране във формула 1. Най-добро лично постижение записа и Щофел Вандорн от Макларън, който е седми.

В тежките условия на надпреварата финишираха само 12 състезатели от общо 20.

Шест кръга преди края на сезона Хамилтън е лидер в класирането, правейки сериозна крачка към нова шампионска титла. Британецът има актив от 263 точки. Фетел е на втората позиция с 235 точки. Валтери Ботас е трети с 212 точки.
При отборите лидер е Мерцедес с 475 точки, пред Ферари с 373 точки.

На 1 октомври шампионатът във формула 1 ще продължи с Гран При на Малайзия на пистата „Сепанг“.