Фрум разби конкуренцията на Мон Венту

Tour de France ’13

Stage 15 Givors – Mont Ventoux 242.5KM

Cristopher Froome (Sky) Photo: Reuters
Cristopher Froome (Sky)
Photo: Reuters

Chris Froome спечели с безспорна доминация битката за Mont Ventoux и увеличи преднината си. Той победи на финала Nairo Quintana (Movistar) с 30″ преднина.

Mikel Nieve Ituralde (Euskaltel-Euskadi) премина финала трети на 1’23“.

Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff претърпя крах. Той финишира 6. на 1’40“ след лидера.

Какво се случи…

До 10 км. Quintana и Nieve са заедно на 46″. На 14 км. Quintana атакува от групата на лидерите. Темпото му бе доста високо и скоро се изгуби от поглед напред. На 11 км. Колумбиецът прихвана Nieve.

В групата на лидерите Richie Porte подхвана водачеството на Froome. Зад двамата отборът на Contador държи под око лидера. Там са и Belkin с Ten Dam, който поддържа Bauke Mollema.

Високото темпо на Porte разпердушини групата до: Porte, Froome, Contador…

Пред тях са само Quintana и Nieve на около 31″ 8 km. До финала.

На 7,6 км. Quintana направи ускорение.

7 км. До финала Chris Froome включи турбото и се отдели от Contador за секунди. Испанецът не можа да го прихване.
Froome скоро догони Quintana. Преднината на двамата пред Contador и Nieve е 30″ 5,6 км. До финала.

Froome и Quintana държат страхотно темпо. И двамата се борят за ценни секунди преднина. Froome цели увеличаване на разликата с Contador. Quintana прояви претенции дори за челната тройка, заплашвайки Bauke Mollema, който е втори в генералното. Преднината на челната двойка е 50″ пред Contador и Nieve 2,2 km. Преди финала, пред групата на Mollema 1’40“.

1,3 km. До финала Froome ускори победно. Nairo Quintana опита да прихване лидера, но безрезултатно. Froome бе безапелационен, а желанието му да смачка конкуренциата несломимо. Така Chris Froome покори Mont Ventoux след 240 км. Етап.

Joaquim Rodrigues (Katusha) в същото време е догонил Nieve и Contador. Вторият е изпаднал в криза и е догонен и от групата на Mollema. Nieve и Rodrigues спорят за третото място, което печели Nieve.

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 5:48:45
2 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:29
3 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:23
4 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha
5 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:01:40
6 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:01:43
8 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:46
9 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:53
10 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:08
11 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol 0:02:12
12 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:02:26
13 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:02:32
14 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:02:36
15 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:02:49
16 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha 0:03:06
17 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:03:11
18 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:03:14
Intermediate Sprint – Malaucène, km. 208.0
Result
1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 20  pts
2 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 17
3 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge 15
4 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 13
5 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr 11
6 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha 10
7 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard 9
8 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr 8
9 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 7
10 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 6
11 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 5
12 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 4
13 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team 3
14 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team 2
15 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 1
Mountain 1 – Côte d’Eyzin-Pinet km. 20.5
Result
1 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
Mountain 2 – Côte de Primarette km. 26.5
Result
1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 1
Mountain 3 – Côte de Lens-Lestang km. 44.5
Result
1 Julien El Fares (Fra) Sojasun 1
Mountain 4 – Côte de Bourdeaux km. 143.0
Result
1 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr 2  pts
2 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 1
General classification after stage 15
Result
1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 61:11:43
2 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:04:14
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:04:25
4 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:04:28
5 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:04:54
6 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:05:47
7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:06:22
8 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:07:11
9 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:47
10 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:08:28
Points classification
Result
1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 377  pts
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 278
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 223
4 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 177
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 157
6 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 145
7 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 110
8 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 101
9 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge 91
10 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 87
11 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 72
12 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 70
13 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 66
14 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi 65
15 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 63
16 Julien Simon (Fra) Sojasun 61
17 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard 59
18 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 58
19 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 56
20 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff 56
21 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling 53
22 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step 52
23 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge 47
24 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 43
25 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun 43
26 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano 43
27 David Millar (GBr) Garmin-Sharp 43
28 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 43
29 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge 42
30 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team 40
31 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol 39
32 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 38
33 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr 36
34 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 35
35 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 33
36 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 32
37 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 32
38 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano 31
39 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step 30
40 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol 29
41 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 29
42 Anthony Delaplace (Fra) Sojasun 28
43 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp 28
44 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 28
45 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 27
46 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step 26
47 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar 26
48 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp 26
49 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits 26
50 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 26
51 Kévin Reza (Fra) Team Europcar 26
52 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge 25
53 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 25
54 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge 24
55 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 23
56 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 22
57 William Bonnet (Fra) FDJ.fr 22
58 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 22
59 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi 22
60 Yohann Gene (Fra) Team Europcar 22
61 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 22
62 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 21
63 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol 21
64 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 20
65 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits 20
66 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 20
67 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr 19
68 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida 19
69 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 18
70 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 18
71 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard 18
72 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 17
73 Jean-Marc Marino (Fra) Sojasun 17
74 David Veilleux (Can) Team Europcar 17
75 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 17
76 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun 17
77 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 16
78 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale Pro Cycling 16
79 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 16
80 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol 15
81 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits 15
82 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 15
83 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 14
84 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 14
85 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff 14
86 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha 13
87 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge 13
88 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
89 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 13
90 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 12
91 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
92 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
93 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard 10
94 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard 10
95 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha 10
96 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale Pro Cycling 9
97 Pavel Brutt (Rus) Katusha 9
98 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 9
99 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard 9
100 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team 8
101 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr 8
102 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team 8
103 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 8
104 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida 8
105 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano 8
106 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano 7
107 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
108 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo-Tinkoff 7
109 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling 7
110 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits 7
111 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team 6
112 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling 6
113 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step 5
114 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 5
115 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling 5
116 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling 4
117 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 4
118 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 4
119 Andy Schleck (Lux) RadioShack Leopard 4
120 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team 3
121 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 3
122 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team 3
123 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling 3
124 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo-Tinkoff 2
125 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team 1
126 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun 1
127 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 1
128 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 1
129 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge 1
130 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
131 Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano 1
132 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol -4
133 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team -5
134 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar -5
135 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida -5
136 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp -5

Информация: Cycling Junkies

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.