Giro d’Italia ’12: Кавендиш с трета етапна победа!

Stage 13 Savona – Cervere 121km

Giro d'Italia '12 Mark Cavendish (Sky) Photo: http://www.teamsky.com/

Марк Кавендиш превзе финала с навременен и точно премерен спринт, отмъквайки победата от ръцете на Александър Кристоф и Марк Реншоу (Rabobank), и оставяйки Матю Гос (Orica Greenedge) едва на 6-то място.
13-ия етап, с дължина 121 км., въпреки фаталното число се оказа относително спокоен. Изключение направиха двете падания, едното от които доведе до счупена ключица за състезателя от Netapp – Reto Hollenstein, който напусна състезанието. Основната група бавно, но сигурно наваксваше 5 минутната преднината на двамата бегълци (Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) и Francesco Failli (Farnese Vini), докато отбора на Rabobank не се подреди в челото на пелотона и ги прихвана в 21-я км. Следващите километри контрола се осъществяваше от Greenedge, a минавайки през отметката на 8-я км., добре познатото влакче на Sky пое нещата в свои ръце.
5 километровата финална права, с ширина 7 м. и само два леки завоя, предразположи спринтьорските отбори да разкрият възможностите си. Трасето преливаше в цветовете на перфектно изпълнени успоредни влакчета, но въпреки че в последните метри това на Sky се позагуби, явно краткият и лек етап е помогнал на световния шампион да възвърне силата в краката си и резултатът – трите пръста в обектива на камерите.
Точно както се очакваше, промени в генералното класиране няма и Joaquim Rodriguez продължава да е носителят на лидерската фланелка.
***
Cavendish with third stage win!
Cavendish conquered the finish with a well-timed and well-judged sprint, stealing the victory from Alexander Kristoff (Katusha) and Mark Renshaw (Rabobank), and leaving Matthew Goss (Orica Greenedge) at 6th place.
The 13th stage, 121 km. long, despite the fatal number, turned out to be a relativly calm one. Exception was the couple of crashes, one of them causing a broken collar-bone to the Netapp rider – Reto Hollenstein, forcing him to leave the race. The bunch slowly but surely was diminishing the 5 minutes gap to the two escapees Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) and Francesco Failli (Farnese Vini). When the Rabobank team lined up in the head, the peloton quickly engulfed the breakaways with 21 kilometers to go. Then Greenedge took over and at the 8 km. mark the well known Sky train assumed the control in his hands.
The five kilometers long final straight, 7 meters wide and with only two minor curves, predisposed the sprinters teams to reveal their possibilities. The road gradated in the colours of perfectly performed parallel trains and despite the fact that the Sky’s one faded in the last meters, obviously the short and easy stage helped the world champion to restore his strenght and the result – the three fingers into cameras lenses.
As predicted, no changes has occured in the general classification and Joaquim Rodriguez is still the keeper of the pink jersey.

1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:02:07
2 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
3 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team
4 Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox
5 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Selle Italia
6 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team
7 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat
8 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
9 Sonny Colbrelli (Ita) Colnago – CSF Inox
10 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
11 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team
12 Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep
13 Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat
14 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
15 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
16 Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank
17 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan
18 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team
19 Robert Hunter (RSA) Garmin – Barracuda
20 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale
General classification after stage 13
1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 54:21:15
2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda 0:00:17
3 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:00:26
4 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:00:32
5 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team 0:00:49
6 Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team 0:00:52
7 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
8 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:57
9 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:02
10 Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 0:01:03
11 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:09
12 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:01:10
13 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:01:11
14 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:01:12
15 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:01:27
16 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD 0:01:37
17 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 0:01:48
18 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team 0:01:51
19 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 0:01:53
20 Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team 0:02:02
21 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda 0:02:03
22 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:05
23 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:02:06
24 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team 0:02:09
25 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan 0:02:11
26 Christian Vande Velde (USA) Garmin – Barracuda
27 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team 0:02:16
28 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:02:28
29 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team 0:02:43
30 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 0:02:47
31 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:55
32 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago – CSF Inox 0:02:58
33 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:03:03
34 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:03:05
35 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team 0:03:08
36 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team
37 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:03:35
38 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team 0:03:45
39 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
40 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team 0:04:10
41 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
42 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:27
43 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD 0:04:47
44 Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank 0:04:51
45 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 0:05:03
46 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 0:06:03
47 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 0:08:45
48 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan 0:08:49
49 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD 0:10:36
50 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan 0:10:42
51 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:11:00
52 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:11:47
53 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:13:06
54 Jan Barta (Cze) Team NetApp 0:14:34
55 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 0:14:38
56 Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi
57 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:18:51
58 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat 0:19:50
59 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 0:21:03
60 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep 0:21:45

Информация и превод: Cycling Junkies facebook

снимка: http://www.teamsky.com/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.